ניהול עצמי – האמריקאים באים לנהל בישראל

" אני כבר לא יכול יותר עם סמנכ"ל  השיווק. הוא כל הזמן מסתובב, נוסע 40000 ק"מ בחודש. לא מבין למה "           " בקשתי מסמנכ"ל  משאבי אנוש את רשימת היעדים האישיים של המנהלים והוא לא מבין מה אני רוצה ממנו".

מנכ"ל אמריקאי של חברה ישראלית השייכת לחברה  גלובלית אשר מרכזה בניו – יורק  , מוציא מפיו משפטים אלו ומפגין בפני חוסר שביעות רצון  מהמנהלים בחברה שלו. תסכול, כעס, אכזבה וחשש מכישלון כתוצאה מצוות הנהלה לא ראוי, צוות שעובד לא מתוכנן ולא נשען על נתונים ומספרים.

" סמנכ"ל השיווק שלי מנסה להסביר לי כיצד מנהלים . הוא חושב שסמנכ"ל שיווק צריך להרגיש את השוק , להיות  בשטח, לראות את הלקוחות, להרגיש את הדופק" 

המנכ"ל מייצג תפיסה של  מנהלים אמריקאים אשר נשלחו לנהל סניפים / חברות בנות בישראל.
החינוך הניהולי שלהם דוגל בעבודה מתוכננת ופעילות לפי תכניות עבודה החלטות מבוססות על עובדות, נתונים ואנליזות. תהליכי עבודה מובנים ושיטות עבודה ברורות.

ניהול תוך כדי תנועה נתפס כדבר מוקצה ומאוס. אי אפשר להצליח בלי להבין לאן אתה רוצה להגיע.

בוקר אחד, אני מקבל שיחת טלפון מהמנכ"ל האמריקאי הנמצא בכנס לקוחות באילת  " אני רוצה לפטר את מנהל השיווק. הגעתי לכנס שהוא ארגן. החומרים השיווקים לא נמצאים במקומם. אין סדר יום. אין רשימת מוזמנים שהתחייבו להגיע לכנס . אין אין אין ... נמאס לי. אני מעוניין לדבר אתך איך אני נפרד ממנהל השיווק שלי. כבר לא יכול יותר  "

מי צודק? האם לעבוד מתוכנן ו"מפורמט" – זה ניהול מוצלח?
האם לעבוד באופן אינטואיטיבי ולהגיב לאירועים המזדמנים – בזמן אמת – הוא הניהול הנכון?

כמובן שמנהל השיווק יטען שאם הוא ישב כל היום במשרד וינהל בשלט רחוק את המשימות שלו, דינו להיכשל בתפקידו.

לעומתו, המנכ"ל יטען כי אם אין מטרות, אין תכנית, אין תכנון, אין אנליזות של מוצרים ושל השוק, אנו יכולים לעבוד קשה אבל לא לדעת בכלל מה אנחנו משיגים ואילו תוצאות אנחנו מקבלים.

המקרה שלנו נגמר בכי טוב. בתפקידי כיועץ של החברה, סיעתי למנהל השיווק ליצור  "שיווי משקל" ניהולי הנותן יותר מקום לתכנון ואילו, המנכ"ל הבין כי כדי להצליח, עליו להיות יותר גמיש ולתת חופש פעולה מסוים לצוות הניהולי שלו.

לאחר תקופה של כשנה, מנהל השיווק החל ליהנות מלעבוד יותר מתוכנן. הוא הבין שבכך הוא עובד פחות קשה ומשיג תוצאות טובות יותר.

המנכ"ל , הרפה במידה מה  את ההיצמדות שלו לעבודה מתוכננת והחל ליהנות מגמישות בניהול.

עד כדי כך, שכאשר יצאנו לסדנת הנהלה, הגדרנו את המטרות  של הסדנה אבל לא הגדרנו סדר יום ולא פרטנו את הדרך בה נשיג את המטרה. המנכ"ל חווה חוויה רגשית חזקה בכך שאפשר לעצמו להיות גמיש בדרך להשגת המטרה ולא לתכנן כל פעילות באופן מוקפד – מראש.

עד היום, המנכ"ל מגדיר את הסדנה הזו כחוויה מעצבת, אשר למדה אותו להיות "קצת" יותר גמיש – למד מהישראלים שיעור בניהול.

המנכ"ל סיים בהצלחה את תפקידו וחזר לארה"ב להמשך הקריירה שלו. גם סמנכ"ל השיווק סיים תפקידו באופן מוצלח ונשלח לארה"ב להמשך הקריירה שלו.

 

THE TOP 5   

1. אל תלמד את  הממונה שלך מהו ניהול נכון. נסה ללמוד ממנו ולראות מה אתה יכול להרוויח

2. ניהול נכון הוא תמיד  איזון  בין סגנונות ואמונות.  . אל תתפשר אך נסה להתגמש.

3. שינוי הוא תהליך. היה סבלן וצור את השינוי בהדרגה.

4. הבדל בין תרבותי בניהול, יכול להעניק יתרון ולהצמיח את הצוות הניהולי אם מפגינים סבלנות, כבוד הדדי ופתיחות להבין את האחר ולקחת מכל אחד את היתרונות שלו ולא לכפות על האחר את הדרך שלך.

5. מפגשים ביו תרבותיים יאפיינו את עולם הניהול יותר ויותר. מנהל טוב הוא מנהל מקשיב, פתוח, לומד, משנה ומשתנה בעקבות מפגשים עם האחר השונה.

אולי אתר,

פורסם בגלובס  06-12-2007